Sözcü yayincilik 7. sinif Fen ve Teknoloji çalişma kitabi 18.sayfa cevaplari

26 Ağustos 2013 Pazartesi

Sözcü  yayincilik 7. Sinif Fen ve Teknoloji çalişma kitabi 18. Sayfa cevaplari, Sözcü   yayincilik 7. Sinif   Fen ve Teknoloji çalişma kitabi 18. Sayfa yanitlari,7. Sinif  Fen ve Teknoloji   çalişma kitabi yanitlari,7.Sinif Fen ve Teknoloji Cevap Anahtarı Ders kitabi Sözcü yayincilik 18. Sayfa , 7.Sinif Fen ve Teknoloji  Cevap Anahtarı Ders kitabi Sözcü  yayincilik 18. Sayfa bul  ,

7. Sinif   sözcü  Yayincilik Fen ve Teknoloji Çalişma kitabi 18. sayfa yanitlari

     7. sınıf sözcü yayınları fen ve teknoloji dersi çalışma kitabı  18. Sayfa cevaplarıBoşaltım Sistemi

BOŞALTIM SİSTEMİ :

1- Boşaltım Sistemi :
Canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için dışarıdan aldıkları besin içerikleri, vücutta enerji üretimi için, yapım ve onarım için ve düzenleyici olarak kullanılır. Besin içeriklerinin hücrelerde yaşamsal faaliyetlerde kullanılması (besin maddelerinin hücrelerde parçalanması) sonucu oluşan su, madensel tuzlar, karbondioksit gazı, amonyak, üre, ürik asit gibi zararlı ve atık maddelerin vücut dışına atılmasına boşaltım denir. Boşaltım olayını gerçekleştiren sisteme boşaltım sistemi denir. Boşaltım olayında, hücrelerde oluşan zararlı atık maddeler, vücuda dışarıdan alınarak kana karışan zararlı maddeler ve vücudun ihtiyacından fazla alınan yararlı maddeler dışarıya atılır.
İnsanlarda boşaltım sistemini oluşturan organlar; böbrekler, idrar (sidik) borusu (kanalı) (üreter), idrar (sidik) torbası (kesesi) ve üretradır.
İnsanlarda deri, akciğerler ve kalın bağırsak ta boşaltım yapan diğer organlardır. Ayrıca karaciğer de boşaltıma yardımcı organdır.

İnsanlarda boşaltım sistemi, solunum ve dolaşım sistemleri ile birlikte çalışır.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
 
 

Sayfa Görüntüleme