İmyay yayinlari 6. sinif Sosyal Bilgiler çalişma kitabi 12.sayfa cevaplari

18 Ağustos 2013 Pazar

İmyay  yayinlari 6. Sinif Sosyal Bilgiler çalişma kitabi 12. Sayfa cevaplari, İmyay   yayinlari 6. Sinif   Sosyal Bilgiler çalişma kitabi 12. Sayfa yanitlari,6. Sinif  Sosyal Bilgiler   çalişma kitabi yanitlari,6.Sinif Sosyal Bilgiler Cevap Anahtarı Ders kitabi İmyay yayinlari 12. Sayfa , 6.Sinif Sosyal Bilgiler  Cevap Anahtarı Ders kitabi İmyay  yayinlari 12. Sayfa bul  , 6.Sinif Sosyal Bilgiler  çalişma kitabi Cevap Anahtarı Ders kitabi İmyay  yayinlari  12. Sayfa  ara,

6. Sinif   İmyay Yayinlari Sosyal Bilgiler  Çalişma kitabi 12. sayfa yanitlari
6. sınıf imyay  yayınları  sosyal bilgiler çalışma kitabı  12. Sayfa cevapları
6. sınıf imyay  yayınları  sosyal bilgiler çalışma kitabı  12. Sayfa cevapları

Bir olay
Çevrenizden örnek bir olay yardım kampanyasının düzenlenmesi,kütüphane açılması,çocuk parkı yapılması belirleyiniz

Olayın neden sonucu
Çevrenizde karşılaştığınız veya gazete haberinde okuduğunuz herhangi bir olayın neden –sonuç ilişkisi ile ilgili aşağıdaki çalışmayı yapınız

Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tesislerden bırakılan kimyasal atıkların, 600 nüfuslu Kavakdere Köyü'nden geçen dereyi kirlettiğini iddia eden köylüler, tepki gösterdi. Köy Muhtarı Vedat Dengiz tüm başvurularının sonuçsuz kaldığını belirterek, "Gerekirse köy halkı olarak kazma- küreklerle sanayi tesislerinin kapısına dayanacağız" dedi.

Kırklareli'de 34 fabrikanın kurulu bulunduğu Organize Sanayi Bölgesi'ndeki sanayi tesislerinden bırakılan kimyasal atıkların, yakındaki köyden geçen Kavadere'yi kirlettiği öne sürüldü. Balık ölümlerinin de yaşandığı derenin kirliliğinden yakınan köylüler, geçiş için kullandıkları köprüyü trafiğe kapatarak duruma çare bulunmasını istedi.

2 yıldır derenin kirletildiğini ve balık ölümlerini yaşandığını anlatan Kavakdere Köyü Muhtarı Vedat Dengiz şunları söyledi:

"Kirlenme başladıktan sonra önlenmesi için çalmadık kapı bırakmadık. Sesimizi neden duymuyorlar. Bu doğa böyle bozulursa köylümüz rahat uyuyabilir mi? İkinci Ergene vakasını yaşıyoruz. Köylümüz bugün derenin üzerindeki köprüde toplandı. Derenin halini görüyorsunuz. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Valiliğe gittik. Ama bizi bir kişi dahi aramadı. Derenin çevreye yaydığı ağır koku nedeniyle rahatsız oluyoruz. Konunun çözümü için bizi kimse aramıyor. Bu nedenle sabrımız taştı. Gerekirse köydeki genç ve ihtiyarlarla kazma, kürek, çapamızla sanayi tesislerinin kapısına dayanacağız. Başka çaremiz kalmadı. Köylüler bu suyla tarla sulayacak, meyve sebze sulayacak. Köylümüz bu tarlalardan alınan ürünleri pazarda satamazsa bunun zararını kim ödeyecek. Çoluk çocuğumuzun rızkını kim verecek."0 yorum:

Yorum Gönder

 
 
 

Sayfa Görüntüleme