sivi ve gazlarin basinci iletme özelliklerinin teknolojide kullanım alanları nelerdir

28 Kasım 2012 Çarşamba

su cenderesi

sıvı ve gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları,sıvıların ve gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları,sıvı ve gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları nelerdir,sıvı ve gazların basıncı iletme özellikleri,sıvıların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları,gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları,sıvı gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları,sivilarin ve gazlarin basinci iletme özellikleri
sıvı ve gazların iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları,sıvı ve gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları vikipedi,

 SIVI VE GAZLARIN BASINCI İLETME ÖZELLİKLERİNİN TEKNOLOJİDE KULLANIM ALANLARI NELERDİR?
1-SU CENDERESİ

Yüklü bir akümülatör, bir tulumba veya bir kompresör yardımıyla bir akışkanı sıkıştırarak basınç elde eden ve sıvıların basınç iletme özelliğinden yararlanılarak yapılan araçlara “su cenderesi “ denir. (hidrolik cendere de denir)
Su cenderesi; kesit alanları farklı ve basınca dayanıklı iki borunun tabanlarının birleştirmesiyle oluşan bir bileşik kaptır.Su Cenderesinin Kullanıldığı Yerler

Pamuk, ot , saman gibi maddeleri balya yapmak
Kağıt sıkıştırmak
Zeytin, pamuk gibi bitkilerin tohumlarından yağ çıkartmak
Üzüm sıkmak
Çelik vb metalleri bükmek
Ağır yükleri kaldırmak
Salça fabrikasında domates sıkmak
Otomobil frenleri yapmak
Meyve suyu fabrikalarında meyve sıkmak

2-EMME BASMA TULUMBA
emme basma tulumba

Sıvıları alçak yerlerden çekmeye ya da yüksek yerlere çıkarmağa yarayan alet. Tarla sulamalarda, şehirlerin su ihtiyacını gidermekte evlerde bahçelerde, benzin istasyonlarında işe yarayan faydalı aletlerdendir.

Tulumbaların çeşitleri çoktur. Başlıcaları genel olarak iki şekilde yapılmıştır.

Emme tulumba: Bir emme tulumba aşağıdan yukarıya doğru açılan bir kapakçık ile kapanan bir deliği olan bir pistonun içerisinde hareket ettiği bir tulumba gövdesin den yapılmıştır. Tulumba gövdesi, bir emme borusu vasıtasıyla suyu yükseğe çıkaracak olan bir kuyu ile birleşmiştir.

Tulumba gövdesinden bir kol aracılığı ile yukarı çekilen piston, emme borusundan suyu da yukarı çekmiş olur. Piston, tekrar aşağı doğru bastırıldığında, bu pistonu bir yerinde bulunan kapakçıktan, piston üst bölümüne geçer. Pistonun tekrar yukarı çekilmesi ile de tulumba gövdesinin yukarı bölümünde bulunan tulumba ağzından dışarıya akıtılmış olur. Devamlı piston hareketleri ile kuyularda bulunan sular, istenen yere çıkarılmış olur.

Basma tulumba : Bu tulumba. Bir su haznesi içinde bulunan ve alt tarafı aşağıdan yukarı doğru açılan bir kapakçık ile kapalı bir tulumba gövdesinden yapılmıştır. Tulumba gövdesiyle birleştiği yerde içerden dışarıya doğru açılan bir kapakçık bulunur. Deliksiz bir piston yukarı çıkarken altında boşluk meydana gelir ve açık hava basıncı suyu tulumba gövdesi içine iter. Piston durunca kapakçık ağırlığı yüzünden tekrar düşer. Piston basılınca, çıkış borusundan su dışarı çıkmış olur.

Emme basma tulumbalar da, bu iki şeklin karması olarak yapılmıştır. Pistonun her inme ve çıkmasında devamlı, olarak su akması sağlanmış olur.

3-BAZI BİTKİ VE MEYVELERİN YAĞINI VE SUYUNU ÇIKARMADA KULANILAN SIKICI MAKİNELER
meyve suyu sıkma makinesi

Meyve suyu  elde etmek için meyvelerin  sıkılması gerekiyor.Meyve suyu sıkma makineleri
Aynı prensiple çalışmaktadır.

4-YIKAMA YAĞLAMADA KULLANILAN MAKİNE

hidrolik kriko
  
 Yıkama yağlama yapan işyerlerinde arabaları kaldırılması için gerekli olan makine  sıvı ve gazların basıncı iletme özelliğinden yaralanılarak yapılmıştır.

5-HİDROLİK FRENLER
hidrolik fren

İşin fiziksel hesaplamalarına girmeden çalışma mantığını kısaca anlatmaya çalışayım. Bir borunun dar olan ucundan sıvıya basınç uygularsanız ve bu sıvı borunun daha genişçe yapılmış diğer ucundan çıkarken başta uygulanmış olan kuvvetten çok daha fazla itme gücüne sahip olur. Temel olarak hidrolik sistemi bu şekilde çalışır.

14 yorum:

Adsız dedi ki...

hiç güzel değil ama emeğinize sağlık çok güzel olmuş

Adsız dedi ki...

ELİNİZE SAĞLIK AMA BU KADARI YETMEZ İŞİMİ GÖRMEZ

Furkan Bakır dedi ki...

Güzl olmuş ellerinize sağlık işimi görür ;)

Adsız dedi ki...

bunu eleştirecek olursam eğer daha fazlası gerekir.ilaçlama pompaları,bileşik kaplar,taşıma ve sıkıştırma sistemleri,itfaiye merdivenleri,berber koltuklarıda bu işin içine girer.

Adsız dedi ki...

tişikirlir sipirmin

Adsız dedi ki...

süper olmuş beğendm oley işimi gördü asasa

Adsız dedi ki...

topuuzun aq ama iyimiş sasasa

Adsız dedi ki...

DEMETRIA DEVONNE LOVATO 3♥3 DEMI LOVATOOOOO ZIKER ♥♥ CCC DEMI REYIZ ♥

Adsız dedi ki...

<3 BEŞİKTAŞ <3
<3 İBRAHİM TORAMAN <3
<3 ERSAN GÜLÜM <3
<3 OĞUZHAN ÖZYAKUP <3
<3 RAMON MOTTA <3

Adsız dedi ki...

güzel olmuş,tekrarları yaparsam tamamdır

Adsız dedi ki...

İdare Eder.

Adsız dedi ki...

Neden tek tek yazmıyosunuz ki kullanım alanlarını ?

Adsız dedi ki...

Andaval beşşektaşın oyuncularını yazmış.

Adsız dedi ki...

Teşekkür ediyorum çok yararlı oldu.

Yorum Gönder

 
 
 

Sayfa Görüntüleme